Takım Şampiyonası

Takım Şampiyonası

5-11 Ekim 2020 tarihleri arasında Bulgaristan´ın Albena şehrinde yapılması planlanan Büyükler ve Gençler Balkan Şampiyonası covid-19 Pandemisi sebebiyle iptal edildi. 

 2019 45.Balkan Şampiyonası - Podgorica (Karadağ)

45. Büyükler Balkan Şampiyonası 31 Temmuz - 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında Karadağ´ın başkenti Podgorica´da yapılacak.

11 ülkeden erkeklerde 37, kadınlarda 31 olmak üzere toplam 68 sporcunun katılacağı 45. Büyükler Balkan Şampiyonası´na Türkiye ve ev sahibi Karadağ´ın yanı sıra, Arnavutluk, Bosna Hersek, Yunanistan, İtalya, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Slovenya katılacak.
Şampiyonada ülkemizi erkeklerde İbrahim Gündüz, Ziver Gündüz, Zihni Batuhan Şahin ve Talha Yiğenler, kadınlarda ise Sibel Altınkaya, Ece Haraç, Gülpembe Özkaya ve Özge Yılmaz temsil edecek.
Şampiyonada sporcular takım ve ferdi müsabakalarında mücadele edecekler.
Takımlar sıralamasında Erkek Milli takımımız 3002 puanla İtalya ve Slovenya´nın önünde, Kadın Milli takımımızda 3897 puanla, Slovenya ve Sırbistan´ın önünde 1 numaralı seri başı oldular.
Geçen yıl Edirne´de yapılan 45. Balkan Şampiyonası´nda Türkiye Erkeklerde Balkan Şampiyonu olurken, Kadınlarda ikinciliği elde etmişti. Türkiye ferdilerde ise 2 altın, 5 bronz madalya daha alarak Şampiyonayı toplamda 10 madalya ile tamamlamıştı.

 

2018 44.Balkan Şampiyonası - Edirne (Türkiye)

Edirne´de düzenlenen 44.Balkan Şampiyonası Erkek Takım maçlarında, Çeyrek Finalde Slovenya´yı 3-0, Yarı Finalinde Romanya´yı 3-2 mağlup eden Erkek Milli takımımız Finalde de Sırbistan´ı 3-0 mağlup ederek üst üste ikinci kez Balkan Şampiyonu oldu. 
Sırbistan karşısında ilk sette Batuhan Ulucak, Marinkovic´i 3-1 yenerken, diğer setlerde Talha Yiğenler, Levajac´ı, Ali Afşin Gül ise Gacev´i aynı sonuçla 3-2 mağlup etti. Bu sonuçla final mücadelesini oyun vermeden 3-0 kazanan Türkiye, tarihinde ilk kez üst üste ikinci kez Erkeklerde Balkan Şampiyonu olmayı başardı. Türkiye altın madalyayı kazanırken, Sırbistan gümüş, Romanya bronz madalyada kaldı. 

BAYAN MİLLİLER GÜMÜŞ MADALYADA KALDI
Bayan Takım maçlarında ise finalde Romanya´ya 3-1 yenilen Türkiye gümüş madalya kazandı. Romanya altın alırken, Bulgaristan´ı 3-1 yenen Bosna-Hersek bronz madalyanın sahibi oldu. Milliler, Çeyrek Finalde Makedonya´yı 3-0, Yarı Finalde Bulgaristan´ı 3-0 yendi. 

Karadağ´ın başkenti Podgorica kentinde düzenlenen 2017 Masa Tenisi U21 Balkan Şampiyonası’nda mücadele eden 21 yaş altı Milli Takımlarımız toplam 9 ülkenin katıldığı turnuvada, hem erkeklerde ve hem de kızlarda Balkan Şampiyonluğunu elde etti.
İbrahim Gündüz, Ziver Gündüz, Talha Yiğenler ve Tugay Şirzat Yılmaz´dan oluşan U21 Erkek Milli takımımız B grubunda ev sahibi Karadağ ve Kosova´yı aynı sonuçla 3-0 yenerek grubunu ilk sırada tamamladı. Çeyrek finali bye geçen U21 Erkek Milli takımımız yarı finalde Romanya´yı, finalde ise Sırbistan´ı aynı sonuçla 3-0 mağlup ederek Balkan Şampiyonu oldu.
Ece Haraç, Aybüke Öner, Betül Nur Kahraman ve Özge Yılmaz´dan kurulu U21 Kız Milli takımımız ise A grubunda ilk maçında Sırbistan´a 3-2 yenilmesine rağmen, Romanya´yı 3-0 mağlup ederek grubunu ilk sırada bitirdi. Çeyrek finali bye geçen U21 Kız Milli takımımız yarı finalde Arnavutluk´u 3-0, finalde ise Romanya´yı 3-2 yenerek Balkan Şampiyonluğunu elde etti.