Ferdi Şampiyonası

Ferdi Şampiyonası

5-11 Ekim 2020 tarihleri arasında Bulgaristan´ın Albena şehrinde yapılması planlanan Büyükler ve Gençler Balkan Şampiyonası covid-19 Pandemisi sebebiyle iptal edildi. 

2019 45.Balkan Şampiyonası - Podgorica (Karadağ)

45. Büyükler Balkan Şampiyonası 31 Temmuz - 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında Karadağ´ın başkenti Podgorica´da yapılacak.

11 ülkeden erkeklerde 37, kadınlarda 31 olmak üzere toplam 68 sporcunun katılacağı 45. Büyükler Balkan Şampiyonası´na Türkiye ve ev sahibi Karadağ´ın yanı sıra, Arnavutluk, Bosna Hersek, Yunanistan, İtalya, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Slovenya katılacak.
Şampiyonada ülkemizi erkeklerde İbrahim Gündüz, Ziver Gündüz, Zihni Batuhan Şahin ve Talha Yiğenler, kadınlarda ise Sibel Altınkaya, Ece Haraç, Gülpembe Özkaya ve Özge Yılmaz temsil edecek.
Şampiyonada sporcular takım ve ferdi müsabakalarında mücadele edecekler.
Takımlar sıralamasında Erkek Milli takımımız 3002 puanla İtalya ve Slovenya´nın önünde, Kadın Milli takımımızda 3897 puanla, Slovenya ve Sırbistan´ın önünde 1 numaralı seri başı oldular. 

Geçen yıl Edirne´de yapılan 45. Balkan Şampiyonası´nda Türkiye Erkeklerde Balkan Şampiyonu olurken, Kadınlarda ikinciliği elde etmişti. Türkiye ferdilerde ise 2 altın, 5 bronz madalya daha alarak Şampiyonayı toplamda 10 madalya ile tamamlamıştı.

 

2018 44.Balkan Şampiyonsı - Edirne (Türkiye)

44.Balkan Şampiyonası 1-5 Ağustos 2018 tarihleri arasından 11 ülkeden 37´si erkek, 28´i bayan 65 sporcunun katılımı ile Edirne´de düzenlendi. Mimar Sinan Spor Salonunda oynanan maçlar sonunda Türkiye Tek Erkeklerde ve Çift Bayanlarda Balkan Şampiyonu olarak altın madalya kazandı. Millilerimiz ayrıca Karışık çiftlerde gümüş, tek bayanlar, Karışık çiftlerde iki olmak üzere, çift bayanlar ve çift erkeklerde 5 bronz madalya kazandı.
Tek Erkeklerde Milli sporcumuz Talha Yiğenler finalde Sırbistan´dan Marinkovic´i 4-2 yenerek Balkan Şampiyonluğuna ulaştı. 
Çift Bayanlarda ise Milli sporcularımız Betül Nur Kahraman/Merve Nur Öztürk ikilisi finalde Romen Alina Zaharia/Elena Zaharia çiftini 8-11, 14-12, 14-16, 11-8 ve 11-8´lik setlerden sonra 3-2 mağlup ederek Balkan Şampiyonu oldular.

Karışık Çiftlerde Türkiye, bir gümüş, 2 bronz madalya kazandı. Talha Yiğenler/Aybala Koçal ikilisi, final maçında Manole/Alina Zaharia çiftine 3-0 yenilerek ikinci olurken, Yarı Finale yükselme başarısı gösteren Umut Emre Başsan/Dilan Tek ikilisi ile Afşin Gül/Merve Nur Öztürk ikilisi üçüncülüğü elde etti.
Türkiye ayrıca, Tek Bayanlar yarı finalinde yenilen Aybala Kocal, Çift Erkekler Yarı finalinde mağlup olan Bilal Selim Tok/Tugay Yılmaz ve Çift Bayanlar Yarı Finalinde yenilen Gülpembe Özkaya/Aybala Kocal ile de Balkan üçüncülüğü elde etti.

Şampiyonada tek bayanlarda Romanya´dan Alina Zaharia, Çift erkeklerde Bulgaristan´dan Denis Bekir/Todorov ikilisi Balkan Şampiyonu oldular.

2017 43.Balkan Şampiyonası - Podgorica (Karadağ)

2017 Masa Tenisi U21 Balkan Şampiyonası 2-6 Ağustos 2017 tarihleri arasında Karadağ´ın Podgorica kentinde yapıldı. Şampiyonada ülkemizi 8 sporcu temsil etti. U21 Milli takımımızda İbrahim Gündüz, Ziver Gündüz ve Talha Yiğenler (Beşiktaş), Tugay Şirzat Yılmaz ve Ece Haraç (Yalova Belediyesi), Betül Nur Kahraman ve Özge Yılmaz (Kocasinan Belediyesi), Aybüke Öner (Çukurova Üniversitesi) yer aldı.

Karadağ´ın başkenti Podgorica kentinde düzenlenen 2017 Masa Tenisi U21 Balkan Şampiyonası’nda ferdi maçlarda beş birincilik, dört ikincilik ve beş üçüncülük elde eden Türkiye takım halinde U21 Balkan Şampiyonu oldu. Türkiye, takım müsabakalarında da hem Erkeklerde, hem bayanlarda Balkan Şampiyonu olmuştu.
Tek Erkeklerde Talha Yiğenler birinci, İbrahim Gündüz ikinci, Tugay Yılmaz üçüncü olurken, Tek Bayanlarda Özge Yılmaz ilk sırayı aldı. Ece Haraç ikinci, Betül Nur Kahraman ve Aybüke Öner ise üçüncü oldu.
Çift Erkeklerde İbrahim Gündüz/Talha Yiğenler çifti birinci, Ziver Gündüz/Tugay Yılmaz çifti üçüncülüğü elde ederken, Çift Bayanlarda Özge Yılmaz/Ece Haraç çifti birinci, Betül Nur Kahraman/Aybüke Öner çifti ise ikinci oldu.
Karışık çiftlerde  İbrahim Gündüz /Özge Yılmaz çifti ilk sırayı elde ederken, Talha/Aybüke Öner ikilisi ikinci, Ziver Gündüz/Betül Nur Kahraman ikilisi ise üçüncü sırayı aldı.
Böylece Türkiye U21 Milli takımı sporcuları elde ettikleri beş birincilik, dört ikincilik ve beş üçüncülük ile takım halinde U21 Balkan Şampiyonluğunu kazandılar.