TMTF´nin yeni başkanı Kerim Koç

 

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu 4.Olağan ve Mali Genel Kurulu sonunda geçerli oyların yüzde 68´ini alan Kerim Koç, TMTF´nin yeni başkanı oldu.

 

Kısa adı TMTF olan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu’nun 4. Olağan ve Mali Genel Kurulu Ankara’daki Meyra Palace’ta gerçekleştirildi. Genel Kurul listesinde bulunan 256 delegeden 215’inin oy kullandığı başkanlık seçiminde geçerli olarak sayılan 204 oyun 138’ini alan Kerim Koç’un listesi yarışı kazandı. 2000 yılından itibaren dört dönemdir başkanlık görevini yürüten Dr. Oktay Çimen ise sade 66 oy alabildi. Türkiye Masa Tenisi Federasyonu 4.Olağan ve Mali Genel Kurulu sonunda geçerli oyların yüzde 68’sini alarak 4 yıl süreyle Türkiye Masa Tenisi Federasyonu´nun yeni başkanı olan Kerim Koç başkanlığındaki yeni TMTF Yönetimi şu isimlerden oluştu;  Ahmet Başol Haraç, Emin Şen, Fatih Karaca, Kenan Atalay, Melih Serim, Cemal Saruhan, Mücahit Soyak, Orhan Günay, Ömer Vural, Sadık Karayel, Savaş Ertufan, Süleyman Gündüz, Uğur Beşok, Vahdet Vedat Solmaz. Genel Kurul kararının camiaya hayırlı olmasını dileyen Kerim Koç ´´Önemli olan bundan sonra başlayacak. Masa Tenisi camiasına en iyi şekilde hizmet etmek istiyoruz. Oktay Başkana hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Onun yaptıklarının üzerine koyarak Türk masa tenisini çok daha iyi yerlere getireceğiz. Oktay Çimen´in tecrübelerinden istifade etmek istiyoruz. Masa Tenisine emeği geçen herkesi kucaklamak istiyoruz. Bu Genel Kurula gelerek oy kullanan herkese teşekkür ederiz.Türk masa tenisi ´´Gelişim Hamlemiz´´ ile çok daha iyi yerlere gelecek. Camiamıza hayırlı olsun´´ dedi.

Kerim KOC newly elected President in Turkey

After the 4th Ordinary General assembly, Mr. Kerim KOC who got %68 of the votes, has become the new Turkish Table Tennis Federation President. There were 2 nominees for the elections, Mr. Kerim KOC and Dr. Oktay CIMEN, who had been president for 16 years. 215 delegates voted (204 votes were valid), Kerim KOC received 138 votes and Oktay CIMEN has had 66 votes. So, Mr Kerim Koc has become the new Turkish Federation president getting %67 of all valid votes. Newly elected President said; "We would like to make a new beginning, with new plans. We want to work for Turkish table tennis with our best effort. We thank Mr. CIMEN for all efforts he has put so far, we will joint his previous works with our efforts and improve Turkish table tennis. We´d like to utilize his experiences,too. We aim to welcome all who has put effort for Turkish table tennis. Turkish table tennis will improve with our "Improvement Movement" projects."

Seçim bir ay ertelendi

Daha önce 30 Ekim´de yapılması planlanan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu’nun 4. Olağan ve Mali Genel Kurulu, Tahkim Kurulu tarafından seçim sürecinin durdurulması ve yeniden başlatılması sebebiyle 27 Kasım’a ertelenmişti.  Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu´nun 2016/185 esas nolu ve 2016/252 karar nolu Kararına göre Masa Tenisi Federasyonu’nun Faal olmayan Hakem, Faal olmayan Milli sporcu ve Faal olmayan Milli antrenörlerden oluşan 15 kişilik delege listesi için web sayfasından duyuru yapmadığı, noter huzurunda yapılması gereken kura çekimini noter huzurunda yapmadığını tespit etmesi üzerine, TMTF tarafından belirlenen 15 faal olmayan delegenin iptaline ve buna bağlı olarak seçim sürecinin yeniden başlatılmasına karar verilmişti. Faal olmayan Hakem, Antrenör ve Milli sporculardan oluşan 15 kişilik delege isimleri TMTF web sayfasından yapılan duyurunun ardından Noter huzurunda yapılan kura çekimi ile yeniden belirlendi. 

İmza yarışı yaşandı

Masa Tenisi Federasyonu’nun 4. Olağan ve Mali Genel Kurulu için iki başkan adayı, adaylıklarının kabulü için toplam delege sayısının yüzde 15’inin imzasını almak için zorlu bir yarış verdi. Tahkim tarafından seçim süreci yeniden başlatıldığı için Delegelerden ikinci kez toplanan adaylık teklif imzalarından, Başkan adayı Kerim Koç 152, mevcut başkan Oktay Çimen 46 imza topladı. 2´şer imza mükerrer olduğu için iptal edildi. Böylece Başkan adayı Kerim Koç 150 imza ile mevcut başkan Dr. Oktay Çimen ise 44 imza ile adaylıkları resmileşti. Tahkim´in ertelemesinden önce Kerim Koç 155, Oktay Çimen 65 imza toplamış, 17 imza ise mükerrer çıkmıştı.

Divan başkanlığında uzlaştılar

Saat 10:00’da başlaması planlanan Masa Tenisi Federasyonu’nun 4. Olağan ve Mali Genel Kurulu, delegelerin kartlarını alması ve Hazirun cetveli imzalaması uzun sürünce bir saat gecikmeli olarak başladı.  TMTF Başkan vekili Cem Uğurlaş’ın açılış konuşmasıyla başlayan Genel Kurul, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla  devam etti. Divan başkanı ve divan heyeti, sunulan ortak önerge ile belirlendi., Divan başkanı, Sabri Atilla ve Hüseyin Bağbakan’ın ise Divan heyetini oluşturmaları delegelerce Yavuz Selim Tuncer’in oy çokluğu ile kabul edildi. Ardından Divan Başkanı Yavuz Selim Tuncer, gündemi okuyarak delegelerin onayına sundu. Bu esnada gündemdeki 9.ve 10. Maddeler olan Başkan adaylarının konuşmaları ve Başkan yönetim, denetim ve denetim kurulu üyeliklerinin seçimi maddelerinin en son madde olan 15.maddeden sonraya alınması için önerge verildi. Delegerin oy çokluğu ile kabulü üzerine 9.ve 10.maddeler gündemin son maddeleri olmasına karar verildi.

Yönetim ibra edildi

Başkanlık divanına genel kurul toplantı tutanaklarını imza yetkisi verilmesinin ardından Faaliyet raporunun okunması ve görüşülmesine geçildi. Ancak bazı delegeler bir müzekkere vererek, faaliyet raporunun hazırlanan genel kurul kitapçığında olduğu bu nedenle doğrudan okunması ve oylanmaya geçilmesi istendi. Delegelerin oy çokluğu ile faaliyet raporu ibra edildi. Aynı şekilde denetim raporunun okunması ve görüşülmesine geçildiğinde bir grup delege yeni bir müzekkere vererek, denetim raporunun hazırlanan genel kurul kitapçığında olduğu bu nedenle doğrudan okunması ve oylanmaya geçilmesi istendi. Yapılan açık oylamada denetim raporu delegelerce ibra edildi.

İbraların ardından, 2017 ve 2018 bütçeleri görüşülerek karara bağlandı. Bütçe harcama kalemleri arasında gerektiğinde değişiklik yapılması konusunda ve Uluslar arası federasyonlara karşı mali taahhütlerde bulunmak için yönetim kuruluna yetki verildi. Aynı şekilde Federasyon faaliyetleri ile ilgili olarak taşınmaz mal alımı, satımı ve kiralaması yapmak tesisleri işletmek, işlettirmek faaliyetlerinin yapılması için her türlü araç gereç malzeme ve benzeri ihtiyaçları sağlamak konusunda da yönetim kurunla yetki verildi. Son olarak spor dalını gelişmesi ve gelir getirici faaliyet ve organizasyonlar yapılması amacı ile iktisadi işletme kurulması için yönetime yetki verildi.

Helva yapamıyoruz

Masa Tenisi Federasyonu’nun 4. Olağan ve Mali Genel Kurulu’nda, ibra ve yönetime yetki verilmesinin ardından bir dönem  Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Asbaşkanlığı yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Genel Kurulu selamlama konuşması yaptı. Karaca, "Başarısızlıkları asla kabul edemeyiz. Mazeretlerin arkasına saklanmamalıyız. Her türlü imkanımız var. Yağ, un, şeker var. Helvayı yapamıyoruz. Bundan sonra yapacak olanlara başarılar dilerim" dedi. 15 Temmuz süreci ile ilgili olarak da konuşan Karaca, birlik, beraberlik ve dayanışma mesajları verdi.

Kendi ekolümüzü oluşturacağız

Başkan Adayı  Kerim Koç oylama öncesinde yaptığı konuşmada, yola 6 ay önce çıktıklarını söyledi. Amaçlarının kendi ekollerini oluşturmak olduğunu söyleyen Koç "İstişareler sonunda aday olmaya karar verdik. Masa tenisini daha iyi yerlere getirmek istiyoruz. Ortak noktamız masa tenisi sevgisidir. Kurumsallığa önem veriyoruz. Badminton Asya egemenliğine rağmen Olimpiyatlara Türk sporcusuyla katılabiliyorsa biz de yapabiliriz. Antrenör gelişimine önem veriyoruz’’ dedi. Çeşitli kentlerde ziyaretlerde bulunduğunu anlatan Koç, yeni dönemde planlamaları kulüplerle birlikte yapacaklarını vurguladı. Yapısal, performansa ve kitlelere yönelik hedefler belirlediklerini anlatan Koç “Yapısal hedeflerde kurumsallaşma çok önemli. Bir milyon kişiye masa tenisi oynatmayı amaçlıyoruz. Performansa yönelik hedefler kısmında da kendi ekolümüzü oluşturmak istiyoruz. Sporcularımızın yurt dışı liglerde oynamasının yolunu açacağız. Son 16 yılda 140 takım liglerden çekildi. Bunların olmamasını sağlayacağız. Antrenörlere ve sporculara ödül yönetmeliği getireceğiz. Hakemlerin kalitesini arttıracağız. Masa tenisinin basında yer almasını sağlayacağız. 2023 Avrupa Şampiyonasını Türkiye´de yapmak istiyoruz. Sponsorluk konusunda aktif olacağız. Bugün masa tenisi için tarihi bir gün. Beyaz oy pusulalarıyla yeni bir sayfa açmaya var mısınız?"dedi.

Çok işler yaptık

Son olarak konuşan Oktay Çimen, yapılanların yapılmamış gibi gösterilmesinden dolayı üzüntü duyduğunu belirtti. Şayet faaliyet raporunun okunmasına izin verilseydi, yaptıklarını tek, tek anlatacağını söyleyen Çimen "Lisans sayısını arttırmak için organizasyonlar yaptık. Veteranlara özgürlük verdik destek sağladık. Antrenör eğitimine önem verdik. Seminerler verdik. Sporcularımızı hazırlamak için yurt dışı kamplara yolladık. Bunun sonucu olarak gençlerde Avrupa 3.sü olduk. Bu alt yapıya verdiğimiz önemi gösterir. Tüm illerimize malzeme desteği verdik. 35 hakemimiz uluslararası oldu. Uluslararası platformda güçlü bir konuma geldik. Sporcularımızı ödüllendirdik. Antrenörleri de ödülünü alıyor. Olimpiyatlara iki sporcu ile gidiyoruz. Sporcularımızı Çin´e yollamalıyız. Kurullar ve yönetim kurulu düzenli çalıştı. Keşke katma değer olsaydı. Ama yaptıklarımızın aynısı yapılmak isteniyor" dedi.

Gergin saatler yaşandı

Masa Tenisi Federasyonu’nun 4. Olağan ve Mali Genel Kurulu’nda oy verme işlemi ile öğlen yemeği aynı zamanda başladı. Uçağı erken saatte olan delegelere öncelik verilirken, bir çok delege yan salondaki öğlen yemeğine geçti. Saat 15:00’de mevcut delegelerin tamamı oy kullanma işlemini tamamladı. Divan Başkanı Yavuz Selim Tuncer, her iki tarafın uzlaşması halinde ıy verme işlemini saat 15:30’da bitireceğini söyledi. Oktay Çimen buna itiraz ederken, ekibinden Gürhan Yaldız, holde delegeler kayıt yapan görevlilere kayıtları bitirmelerini söyledi. Bu dakikadan sonra gelen delegelerin oy vermesi engellenmeye çalışıldı. Ancak Divan Başkanın talimatıyla son gelen delegelerde oylarını kullandı ve saat 15:45’de Divan Başkanı oy verme işleminin bittiğini ilan edildi. Yarım saat süren oy tasnif çalışmaları sonunda oy kullanılan iki sandık, sandık görevlilerin ve Divan Başkanın huzurunda tek tek açılarak tutanaklara geçirildi.

Beyaz Liste kazandı

Seçimi 138-66 Beyaz liste kazanırken, Kerim Koç başkanlığındaki yeni TMTF Yönetimi şu isimlerden oluştu;  Ahmet Başol Haraç, Emin Şen, Fatih Karaca, Kenan Atalay, Melih Serim, Cemal Saruhan, Mücahit Soyak, Orhan Günay, Ömer Vural, Sadık Karayel, Savaş Ertufan, Süleyman Gündüz, Uğur Beşok, Vahdet Vedat Solmaz. Yedek üyeler: Sinan Gökdaş, Tahsin Ergül, Murat Yılmazer, Ali İnan, Uğur Atay, Murat Sucuoğlu, Necati Yıldırım, Şerif Özdemir, Şafak Karayetim, Özcan Köm, Mesut Barkale, Muzaffer Doğgün, Kemal Özçelik, Salih İnce. Denetleme Kurulu Güner Demirel, Enis Akdağ, yedek üyeler Cumhur Şahinboy, Ersen Deniz.Disiplin Kurulu, Ali Selman Erkuş, Nevzat İnanç, Orhan Barman, Ömer Göktaş, Tevfik Tan, yedek üyeler Abdullah Gürbüz, Alper Kılıç, Mahmut Fudey Turan, Sebahattin Şahin, Yücel Korkmaz’dan oluştu.

 

 

27.11.2016

Diğer Haberler