İSPANYA´DA TARİH YAZDIK

18. Akdeniz Oyunları İspanya´nın Tarragona kentinde yapıldı. Masa Tenisi branşında Türkiye, oyunları bir gümüş ve bir de bronz olmak üzere iki madalya ile tamamladı.

Oyunların 68 yıllık tarihinde Türkiye yerli sporcularıyla bayanlarda ilk kez madalya kazanırken, erkeklerde ise 27 yıllık madalya özlemine son verdi.

21 yaş altı Avrupa Şampiyonu etiketli Milli sporcumuz İbrahim Gündüz, tek erkeklerde bronz madalyanın sahibi oldu. Sibel Altınkaya, Özge Yılmaz ve Gülpembe Özkaya´dan oluşan Bayan A Milli takımımız ise İtalya, Slovenya ve Yunanistan galibiyetleriyle geldiği finalde kadrosunda iki Çin asıllı sporcu Xiao Yao ve Zhang Xu bulunan İspanya´ya mağlup olarak gümüş madalya elde etti.

KİMSENİN BEKLEMEDİĞİ BİR BAŞARI YAKALADIK

İki madalya ile ülkeye dönmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Bayan Milli Takım Antrenörü Sunay Atakan ´´Akdeniz oyunlarında baştan sonuna kadar tüm alanlarda, hem sahada hem saha dışında takımımızın haklarını korumak için mücadelemizi verdik.  Ülkemize iki madalya ile dönüyoruz. Yerli kadro ile mücadele ettik ve kimsenin beklemediği bir başarı yakaladık. Bu başarıda, bu sporcuları yetiştiren antrenörler, kulüp antrenörleri ve TMTF´nin 2 yıldır tarihimizde yapmadığı yatırımları yaparak bu başarıda büyük payı vardır. Biz teknik ekip olarak sporcularımızın motivasyonlarını artırarak bu başarıya destek olduk. Bu başarıların devamını getirmek için herkesin el ele vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu başarının camiamıza hayırlı olmasını diliyorum´´ diye konuştu.

20 YILDIR YAPILAMAYANI YAPTIK

İspanya nın Tarragona şehrinde düzenlenen şampiyonaya kadar 14 uluslararası müsabakaya çıktıklarını söyleyen Erkek Milli Takım Antrenörü Onur Germeyanoğlu ´´Almanya, Fransa, Romanya ve Çin gibi uluslararası kamplar, İran ile ortak kamp ve birçok ulusal kampları organize ettik. Göreve başladığımız günden bu yana Erkek takımımızın Avrupa Şampiyonası 2.Ligi´nde final oynaması, Bayan takımımızın Dünya Şampiyonası 2.Ligi´nde final oynaması, U21 erkek çiftlerde Avrupa Şampiyonluğu, gençlerimizin Avrupa Şampiyonasında ve uluslararası turnuvalarda elde ettikleri dereceler aslında bugünün ayak sesleriydi. Perşembe´nin gelişi Çarşamba´dan belli olur misali. Yalnız bu dışarıdan bazı arkadaşlara kolay gelebilir. Sporcularımızın yetişmesinde başta kulüplerimizin etkisi büyük tabi ki. Ancak  Federasyonumuzun son 1.5 yıldır olağanüstü desteği, son 20 yıldır belki de yapılmayan ya da sadece Çin asıllı sporcularımıza yapılan yatırımların kendi sporcularımız lehindeki uygulamaları, teknik kurul ve teknik ekibimizin özverili çalışmaları bu sonucu doğurmuştur.  Bu noktaya gelmemizin bir tesadüf olmadığını herkese ispatladık. Yeri geldiğinde günlerce ailelerimizden uzakta Milli mesele için hep beraber ter döküyoruz. Bu turnuvada bizim için  çok fazla dönüm noktası oldu. Hem ferdilerde hem de takımlarda birçok kez ipin ucundan döndük. Sadece masada değil, Yunanlı hakem lobisine karşı da zafer kazanarak belki de bir ilk olarak fikstürü değiştirtip sporcumuzu oynattık. Bayanlarda 2-0 geriye düştüğümüz İtalya maçında çiftler 0-2 iken oradan maçı almayı başardık. Ancak en önemlisi de tamamen yerli sporcularımızla  kazandığımız 2 madalya ile tarihe geçtik. Bu süreçte başta Federasyonumuz olmak üzere destek veren herkese sonsuz teşekkürler. Çok uyumlu bir turnuva geçirdiğimiz Federasyon Başkanımıza, Sunay Atakan hocama ve sporcularımıza tekrar tebrik ve teşekkürlerimi sunarım´´ şeklinde konuştu.

02.07.2018

Diğer Haberler