Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları´nda Türkiye Şampiyon oldu

Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük anısına bu yıl 18.si düzenlenen Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları´nın Masa Tenisi branşı Takım karşılaşmaları, Kuzey Kıbrıs Masa Tenisi Federasyonu’nun, Lefkoşa’daki Masa Tenisi Salonunda düzenlendi. 

18 yaş altı Gençler kategorisinde yapılan Takım müsabakaları sonunda, antrenör Hüseyin Durmaz idaresinde Tugay Yılmaz, Bilal Selim Tok, Hakan Işık ve Tarık Saim Özbek´den kurulu Erkek Milli takımımız, tüm maçlarını kazanarak Şampiyon oldu. Türkiye´nin ardından Romanya ikinci, Almanya üçüncü, Bosna-Hersek dördüncü, KKTC beşinci sırayı aldı.
Antrenör Recep Bezenmiş idaresinde Ece Haraç, Gamze Çotra, Yağmur Şevval Karaca ve Feyza Demir´den oluşan Bayan Milli Takımımız ise averajla üçüncü sırayı aldı. Romanya´nın ilk sırayı elde ettiği Bayanlar Takım maçlarında Ukrayna aynı puan ve averajla ikinci, Türkiye aynı puan ve averajla üçüncü, Bulgaristan aynı puan ve averajla dördüncü, Bosna -Hersek beşinci, KKTC ise altıncı oldu.

Tek Erkeklerde, Tugay Yılmaz birinci, Bilal Selim Tok ikinci, Romanya´dan Emir Culpedin üçüncü,Hakan Işık dördüncü oldu.
Tek Bayanlarda, Romanya´dan Elena Zaharia ilk sırayı elde ederken, vatandaşı Uritu ikinci, Ece Haraç üçüncü, bir diğer Romen Mitrofan ise dördüncü sırayı aldı.
Çift Bayanlarda, birinciliği Romanya´dan Elena Zaharia/Mitrofan alırken, Ece Haraç/Gamze Çotra ikinci, Romen Uritu/Caragea üçüncü, Bulgaristan´dan İlieva/Andronova dördüncü oldu.
Çift Erkeklerde, Tugay Yılmaz/Bilal Selim Tok birinci olurken, Hakan Işık/Tarık Saim Özbek ikinciliği, Almanya´dan Janicki/Donlagic üçüncü, Romanya´dan Culpedin/Azekandreu dördüncü sırayı elde etti. 

BASIN TOPLANTISI LEFKOŞA´DA YAPILDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde 5 dalda, 19 ülkeden 431 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilecek olan 18. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları´nın Masa Tenisi branşı Basın Toplantısı, Lefkoşa Eziç Restaurant´ta yapıldı.
Masa Tenisi karşılaşmalarına Türkiye ve KKTC´nin yanı sıra Bosna-Hersek, Romanya, Almanya, Bulgaristan ve Ukrayna´dan sporcular katılacak. 18. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları´nda ülkemizi, Antrenörler Hüseyin Durmaz ve Recep Bezenmiş idaresinde erkeklerde, Tugay Yılmaz, Bilal Selim Tok, Hakan Işık, Tarık Saim Özbek, bayanlarda ise Ece Haraç, Gamze Çotra, Yağmur Şevval Karaca ve Feyza Demir´den oluşan Milli Takımlarımız temsil edecek. Oyunlara 18 yaş altı Gençler kategorisinde erkeklerde ve bayanlarda 7 ülkeden 57 sporcu katılıyor. Masa Tenisi müsabakaları ise 13-16 Ekim 2018 tarihleri arasında KKTC Masa Tenisi Federasyonu’nun, Lefkoşa’daki salonunda, takım ve ferdi müsabakaları olarak yapılacak.

ÇITAYI YÜKSELTTİK
Basın Toplantısı´nın açılış konuşmasını yapan Kuzey Kıbrıs Masa Tenisi Federasyon Başkanı Mustafa Bekiroğulları, ´´Dr. Fazıl Küçük´ün anısını yaşatabilmek için yaptığımız Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları´nın Masa Tenisi branşını Federasyonumuz olarak organize edeceğiz. Bu yıl çıtayı biraz daha yükselterek Uluslar arası arenada başarılı olan ülkeler bizimle birlikte olacaklar. Bosna-Hersek, Romanya, Ukrayna, Almanya, Bulgaristan ve Türkiye´den sporcular yer alacak. Çok güzel maçlar olacağını tahmin ediyorum´´ dedi.

İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK.
Türkiye Masa Tenisi Federasyonu adına konuşan TMTF Genel Koordinatörü Tahsin Ergül ´´Öncelikle Sayın Dr.Fazıl Küçük´ü rahmet ve saygı ile anıyoruz.  Türkiye olarak Milli takımlarımızla bu organizasyona destek veriyoruz. Bu yıl daha kaliteli maçlar olacak. Bu da beraberinde bazı avantajlar getirecek. Örneğin, Avrupa kalitesinde maçlar oynanacak. Bu da katılımcı ülkeler için cazip bir durum haline gelecek. Hem de KKTC´li sporcuların gelişimi için önemli olacak. Her zaman Türkiye olarak destekleyeceğiz. İşbirliğimiz ile bu organizasyon daha iyi yerlere gelecektir´´ dedi.


MASA TENİSİ ÖNEMLİDİR
Dördüncü kez bu organizasyona katıldıklarını söyleyen Bosna-Hersek Federasyon Başkanı Mirsael Pojevic ´´Masa Tenisi önemlidir. Arkadaşça birlikteliği, dostluğu körükler. İyi zaman geçirtir. Masa Tenisi insanın yaşamında önemlidir. Burada olmaktan dolayı çok mutluyuz´´ dedi.

SİYASET BİZİ İLGİLENDİRMİYOR
İlk kez bu organizasyona geldiklerini belirten Romanya Milli takımı antrenörü Viorel Flimon ´´Bu turnuvaya çağrılmaktan dolayı mutluyuz. Dünya´da masa tenisini geliştirmek için politikalar üretiyoruz. Bu nedenle masa tenisi adına buradayız. Siyaset bizi ilgilendirmiyor. Bizim için önemli olan spordur, masa tenisidir. Biz buraya Avrupa Şampiyonu olarak geldik. İyi karşılandık. Umuyoruz iyi de maçlar olur´´ dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde olmaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyen Almanya Antrenörü Yuang Wang ´´Her şey için teşekkürler. Burada olmaktan ve bu güzel organizasyonun bir parçası olmaktan dolayı mutluyuz. Burada iyi dostluklar kuruyoruz´´ dedi.

MASA TENİSİ´NİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ
Bu organizasyona katıldıkları için mutlu olduklarını belirten Ukrayna Antrenörü Sergii Korkin ´´Şu sıralarda Ukrayna´da çok iyi zamanlar değil. Sokakta yatan insanlar var. Koşullar iyi değil. Buna rağmen bu organizasyona geldik. Çünkü bizi buraya getiren masa tenisinin birleştirici gücüdür. Burada çok iyi karşılanmak bizim için bir onurdur´´ dedi.

15.10.2018

Diğer Haberler