Türkiye Takım halinde Balkan Şampiyonu oldu

Edirne´de düzenlenen 44. Balkan Masa Tenisi Şampiyonası son gün oynanan final maçlarının ardından yapılan kupa töreniyle sona erdi.
Mimar Sinan Spor Salonu´nda 7 farklı kategoride gerçekleştirilen Şampiyonada, 3´ü altın, 2´si gümüş, 5´i bronz olmak üzere 10 madalya toplayan Türkiye, takım halinde Balkan Şampiyonu oldu.
Romanya 8 madalya ile ikinci, Sırbistan ise 4 madalya ile üçüncü oldu.

Türkiye, erkekler takım maçlarında finalde Sırbistan´ı 3-0 yenerek ilk altın madalyasını kazanırken, Tek Erkeklerde finalde Sırp Nikola Marinkovic´i yenen Talha Yiğenler ve Çift Bayanlarda finalde Romen Alina Zaharia/Elena Zaharia çiftini mağlup eden Betül Nur Kahraman/Merve Nur Öztürk ikilisi ile de 2 ferdi altın madalya kazanmayı başardı.
Bayan takım maçlarında ile Karışık çiftlerde Talha Yiğenler/Aybala Kocal ikilisi gümüş madalya kazanırken, Tek Bayanlarda Aybala Kocal, Çift Erkeklerde Bilal Selim Tok/Tugay Yılmaz, Çift Bayanlarda Gülpembe Özkaya/Aybala Kocal, Karışık Çiftlerde ise Umut Emre Başsan/Dilan Tek ve Ali Afşin Gül/Merve Nur Öztürk ikilisi ise bronz madalya elde etti.

Şampiyonanın son gününde final müsabakalarının ardından kupa töreni düzenlendi. Dereceye giren milli takımlara ve sporculara madalya ve kupaları, Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Kerim Koç, BTTU Genel Sekreteri Milorad Trpkovski, TMTF Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Başol Haraç ve Uğur Beşok, TMTF Genel Koordinatörü Tahsin Ergül ile Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Zekeriya Bayrak tarafından verildi.

 Ülke olarak çok başarılı bir organizasyonu geride bıraktıklarını ifade eden Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Kerim Koç ""44. Balkan Şampiyonası güzel bir ödül töreni ile tamamlandı. Çok başarılı bir şampiyona geçirdik. Takım maçlarında erkeklerde birinci, bayanlarda ise ikinci olduk.

Toplamda 10 madalya kazandık. Önümüzdeki turnuvalar için hazırlıklarımız sürecek.  Sporcularımız gayet formda. Bundan sonraki turnuvalara da hazırız´´ şeklinde konuştu.
Tek Erkeklerde altın madalya kazanan Talha Yiğenler, hedefinin 2020 Tokyo Olimpiyatları olduğunu söyledi. Başarılı bir şampiyonaya geçirdiğini ve toplamda 2 altın, bir gümüş olmak üzere 3 madalya kazandığını belirten Talha Yiğenler ´´"Geçen yıl da şampiyon olmuştum. Kendi ülkemde şampiyon olmak unvanımı korumak gurur verici. Çalışmalarıma aralıksız devam edeceğim. Hedefim 2020 Tokyo Olimpiyatlarına katılmak. Olimpiyatlara kolay gidilmiyor. Kendinize bir hedef koymanız lazım. Uzun vadeli hedeflerle bunu başarmak istiyorum" diye konuştu.                                                                                                                                                             
Şampiyonada Romen Alina Zaharia 3 altın, bir gümüş madalya olmak üzere 4 madalya kazanırken, kendisini 3´er madalya ile kardeşi Elena Zaharia, Milli sporcularımız Merve Nur Öztürk ve Aybala Kocal takip etti. Erkeklerde ise bir altın, bir gümüş ve 2 bronz olmak üzere 4 madalya kazanan Manole ilk sırayı alırken, kendisini 3´er madalya ile Talha Yiğenler ve Sırp Marinkovic takip etti.

06.08.2018

Diğer Haberler