AVRUPA MASA TENİSİNDE BİR TÜRK PROJESİ DAHA

Avrupa Masa Tenisi Birliği, koronavirüs döneminde ilk interaktif çalışması olan ve Federasyonumuz Dış İlişkiler Sorumlusu Samet Polat imzalı ve 1 Türk antrenör & 5 Türk milli sporcunun da katılım gösterdiği “ETTU Web Kampı”nın ardından, 2. interaktif çalışmasını da yapma kararı aldı. İnternet üzerinden Video Konferans ortamında 3 eğitmen tarafından verilecek eğitimleri kapsayan ve TMTF Dış İlişkiler Sorumlusu Samet Polat imzalı “ETTU Coaching Webinar” çalışması 22 – 23 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılacak.

Proje ekibinde eğitmen olarak, 6 kez İsveç Şampiyonu & Olimpik sporcu Matilda Ekholm, efsane antrenör Eva Jeler, 4 kez Avrupa Şampiyonu olmuş Krisztina Toth hocalarımız yer alırken, Avrupa Masa Tenisi Federasyonu Gelişim Direktörü Prof. Neven Cegnar ve Samet Polat ise projenin yönetim ekibini oluşturuyor. Toplam 40 kadın, 40 erkek antrenörün dahil edileceği programda ise Türkiye’nin 2 kadın ve 2 erkek antrenör kotası bulunacak.

Proje kapsamında seçilen antrenörler online bir platformda eğitmenlerle bir araya gelecek, İngilizce dilinde verilen eğitimlerde ilk günün konusu “Ayak Çalışmaları & Denge ve bunların temel masa tenisine etkisi” olacak, ikinci gün ise “10 – 15 Yaş grubunun Teknik Gelişimi” olacak. Avrupa’nın her yerinden birçok eğitmenin ilgi gösterdiği çalışmalar kayıt altına alınacak ve bu kayıtlar daha sonra yayınlanacak.

Avrupa Masa Tenisi Federasyonu ile 2. çalışmasına imza atacak Samet Polat ise şu ifadeleri kullandı: “Ülke sporumuza önemli bir eser daha sunmaktan dolayı çok memnunum. Web Kamp çalışmamızda Avrupa’da harika bir iş çıkardık, Babür hocamın da benim de aldığım mesajlar o kadar mutlu ve gurur vericiydi ki her hatırladığımızda yüzümüzde bir tebessüm oluşuyor.

Bu izlenim Avrupa Federasyonu tarafından da tescillendi diye düşünüyorum, daha planlı ve esnek çalışabildiğimiz bu 2. çalışmamızda ise sıra “Antrenör Eğitimi” kısmında olacak. Alanında uzman olan, Olimpiyat – Dünya Şampiyonası – Avrupa Şampiyonası kürsüleri görmüş, işin içinden gelen eğitmenlerimiz, kısa bir süre olsa da, 2 gün içerisinde Kıta antrenörlerine önemli katkıda bulunacaklar diye düşünüyorum.

Ayak Çalışmaları, Denge çalışmaları ve Altyapı grubunun teknik gelişimi konuları, Masa Tenisi içerisinde gerçekten çok önemli başlıklar. Özellikle günümüzde, Masa tenisinin el değil, bir ayak sporu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, Masa dışı çalışmaların yapılabildiği bir alan da olduğu için, koronavirüs salgını döneminde daha da önem kazanan bir başlık.

22 – 23 Ağustos 2020 tarihinde yapacağımız bu çalışmalara ülkemizden de 4 antrenör katılacak. Bu önemli ve ciddi emek sarf edilen çalışmaların, ülkemiz sporuna faydalı olmasını yürekten diliyorum. Eğitim, sadece sporcular için değil, antrenörler için de olmazsa olmaz bir konu. Gelişime her zaman açık olmak gerekiyor ve ülkemizi Avrupa & Dünya’da zirveye çıkarmak için, eğitmen eğitim de hayati bir öneme sahip. Birçok ülkede spor tutkusu ile bilgi paylaşımı çok üst seviyelerde, her antrenör farklı branşları bile detaylıca inceleyip, bilgi dağarcığına farklı bilgiler ve çalışmalar ekliyor. Sporcularını bir tık daha üste çıkarmak için çabalıyor ve bu, kişisel gelişime de yansıyor. Ben de, elimden geldiğince camiamızın minik yetenekleri ve gelişime açık hocalarına destek olmaya çalışıyorum.

Son olarak, Çalışmalarımda bugüne kadar destek olan başta Gençlik ve Spor Genel Müd. Yard. Doç Veli Ozan Çakır, mevcut Federasyon Başkanımız Sn. Fatih Karaca, eski Fed. Başkanlarımız Oktay Çimen, Kerim Koç ve babam Soner Polat’a çok teşekkür ederim. ”

 

 

10.07.2020

Diğer Haberler